چگونه تیم فروش خود را به عملکرد بالاتر برسانیم؟

زمان خواندن 2 دقیقه

مدیریت تیم فروش

به روز شده در 17 اردیبهشت 1403

توسط تیم تحریریه آکادمی دیدار

زمان خواندن 2 دقیقه

مدیریت تیم فروش، چیزی بیش از برنامه‌ریزی و نظارت در روند فرایند فروش هست. شما باید برای موفقیت کل تیم به عملکرد تیم فروش هم نظارت کنید. اما چطور؟ توی این مقاله نکاتی رو که تیم خودمون رعایت می‌کنه رو آوردم…

در ادامه آموزش مدیریت فروش می‌رسیم به بحث مدیریت عملکرد تیم فروش. اما مسئله اصلی اینه که فروش‌هایی که توی یک شرکت انجام میشه واقعاً مهمن! چرا؟ چون مستقیماً روی درآمد و سود مجموعه تأثیر می‌ذارن. وقتی فروش به طور پایدار رشد می‌کنه، این نشون می‌ده که محصولات یا خدمات شرکت تقاضای خوب و بالایی دارن و این باعث میشه که شرکت بتونه رشد پایدار داشته باشه، نه تنها از نظر مالی، بلکه از نظر ایده ‌پردازی هم توسعه پیدا کنه.

 

تو این مقاله می‌خوایم بهتون نشون بدیم که چطور می‌تونید عملکرد فروش خودتون رو بهبود بدید، چطور می‌تونید مدیریت تیم فروش رو ارتقا بدید و چطور می‌تونید به معیارهای عملکرد فروشتون پی ببرید.

 

10 ترفند مدیریت تیم فروش

توی گزارش جدید هاب اسپات از روندهای فروش سال 2024، بیشتر از نصف فروشنده‌ها گفتن که توی این سال کار فروش سخت‌تر شده. خب، برای راحتی کار، چند تا ترفند داریم که من اونها رو جزء اطلاعاتی که مدیر فروش باید بداند گذاشتم و می‌تونه بهمون کمک کنه توی فروش بهتر عمل کنیم:

 

نگرش درست داشته باشیم

نگرشی که توی معامله‌ها داریم، روی نتیجه کار خیلی تاثیر داره. اگه با این تفکر که «نمی‌تونم این کارو انجام بدم» پیش بریم، انگار داریم خودمونو توی چاه شکست می‌ندازیم. باید باور داشته باشیم که می‌تونیم بهترین باشیم، ولی همزمان باید واقع‌بین باشیم و توی چهارچوب ذهنی درستی حرکت کنیم.

 

اطلاعات تجاریمون رو افزایش بدیم

دانش تجاری یعنی چقدر از کسب و کار سر درمیاریم، این دانش بهمون اعتبار می‌ده و به معرفی محصول و خدماتمون هم کمک میکنه. به علاوه، بهمون کمک میکنه که نشون بدیم محصول یا خدماتمون واقعاً ارزش وقت و پول مشتری رو داره.

 

بیشتر بخوانید: 8 تصور اشتباه درباره فروش که مانع موفقیت شما می‌شود

 

منظم باشیم

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های بهبود و افزایش فروش، اینه که مطمئن بشیم داریم روی کارهای درست و توی زمان درست تمرکز می‌کنیم. اگه برای کارهامون وقت نذاریم، ممکنه کارهای مهم از دست بره و این می‌تونه روی فروشمون توی بلندمدت تاثیر بذاره.

 

داده‌های مربوط به کارمون رو بررسی کنیم

اکثر فروشنده‌ها با داده‌های فروش و معیارهایی که بهشون کمک می‌کنه سر و کار دارن. بعضی از شرکت‌ها این اطلاعات رو منتشر می‌کنن، پس می‌تونیم عملکردمون رو با بهترین‌ها مقایسه کنیم.

 

اهداف واضحی تعیین کنیم

فروشنده‌ها معمولاً پرانرژی و جسور هستن، دوست دارن به اهدافشون برسن و حتی ازشون بگذرن. این هدف‌گذاری‌های بلندمدت می‌تونه بهمون کمک کنه توی فروش بهتر عمل کنیم، چون باعث می‌شه سخت‌تر کار کنیم و انعطاف ‌پذیرتر باشیم.

 

یه برنامه شخصی برای پیشرفت بچینیم

حرفه فروش پر از فرصت‌های یادگیری و رشد در هر مرحله‌ایه. این حوزه خیلی سریع داره پیشرفت می‌کنه، اما به شرطی که فقط اگه ما هم برنامه ‌ریزی کنیم و براش کار کنیم.

 

یه مربی یا راهنمای فروش پیدا کنیم

فروش معمولا کار ساده‌ای نیست. توی این کار ممکنه به راهنمایی یا نظرات تخصصی نیاز داشته باشیم تا بتونیم قدم‌های محکمی برداریم، مخصوصاً اگه تازه وارد این حوزه شدیم. همینطور ممکنه مدیرمون وقت یا دیدگاه لازم برای کمک بهمون رو نداشته باشه و در این صورت، استفاده از یک کوچ یا مربی میتونه بهترین گزینه باشه.

 

بیشتر بخوانید: اهمیت آموزش فروش | چرا به آموزش فروش نیاز داریم؟

 

روند پیشرفت رو دنبال کنیم

اگه می‌خواهیم فروشمون رو بهتر کنیم، باید بدونیم کجاها خوب کار می‌کنیم و کجاها ضعف داریم. پس همیشه باید دقیقاً روی پیشرفتمون، چه از نظر مقدار و چه کیفیت، نظارت کامل داشته باشیم.

 

خلاقانه مشکلات رو حل کنیم

توی حوزه فروش، یک راه مشخص برای موفقیت وجود نداره که بشه ازش برای همه کاری استفاده کرد. خلاقیت و توانایی فکر کردن خلاقانه می‌تونه توی بلندمدت بهمون کمک کنه.

 

از پیروزی‌هامون لذت ببریم

حرفه فروش پر از لحظات خوب و بده و فهمیدن هر دو طرف ماجرا کلید موفقیت در بلندمدته. ولی خیلی از فروشنده‌ها بیش از حد روی جنبه‌های منفی کارشون تمرکز می‌کنن و جنبه‌های مثبت کارشون و بردهایی که به دست میارن رو نمیبینن.

 

بیشتر بخوانید: چگونه مدیر فروش شویم؟ [چشم‌انداز شغلی و مراحل تبدیل شده به یک مدیر موفق]

 

نتیجه گیری

در نهایت، باید بدونید که فروش یک هنره و مثل هر هنر دیگه‌ای نیاز به تمرین، صبر و خلاقیت داره. با داشتن نگرش مثبت، افزایش دانش تجاری، سازماندهی و تعیین اهداف واضح، می‌تونیم راهمون رو برای موفقیت در فروش هموار کنیم. همیشه باید به دنبال رشد و یادگیری باشید و از تجربیاتمون لذت ببرید، چون اینا کلیدهای اصلی پیشرفت توی این حرفه ‌اند.

 

سوالات متداول

چرا نگرش درست در فروش مهمه؟

نگرش مثبت می‌تونه تاثیر زیادی روی نتیجه معامله‌ها داشته باشه و باعث بشه که با انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری کار کنیم.

چطور می‌تونیم دانش تجاری‌مون رو افزایش بدیم؟

با مطالعه و یادگیری مداوم در مورد کسب و کار و بازار، می‌تونیم دانش تجاریمون رو افزایش بدیم و اعتبار بیشتری داشته باشیم.

چرا باید اهداف واضحی تعیین کنیم؟

اهداف واضح و شفاف بهمون کمک می‌کنن که مسیرمون رو مشخص کنیم و با انگیزه بیشتری به سمت موفقیت حرکت کنیم. همینطور باعث می‌شه که تمرکزمون رو روی نتایج مهم نگه داریم.

این مطلب رو دوست داشتید؟
احتمالا این مقالات هم برای شما جذاب باشد